[pro_ad_display_adzone id=”31515″]

انتقاد شدید شاهزاده سعودی از سیاست‌های نفتی عربستان

0

شاهزاده “ولید بن طلال” سعودی به شدت سیاست‌های عربستان را در مورد پایین آمدن قیمت نفت به باد انتقاد گرفت.

شاهزاده “ولید بن طلال” سعودی که تا به حال پست‌های کلیدی را در دستگاه پادشاهی عربستان به دست داشته و همچنین از او به عنوان ثروتمندترین فرد عرب یاد می‌شود،، به دلیل کسری بودجه تاریخی عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ میلادی که رقم آن ۳۸.۶ میلیارد دلار گزارش شده است، آن را به سیاست‌های ناصحیح عربستان در پایین آمدن قیمت نفت نسبت داد و به شدت مورد انتقاد قرار داد.
این شاهزاده سعودی در نامه‌ای خطاب به وزیر دارایی این کشور نوشته است: اکنون عربستان به دلیل شروع به برداشت از صندوق ذخایر خود به منظور جبران کسری بودجه به نقطه خطرناکی رسیده است.
وی در ادامه گفت: ریاض بعد از پایین آمدن قیمت نفت نباید در هزینه های خود ولخرجی می‌کرد.
ولید بن طلال به روش ناصحیح سرمایه‌گذاری برای ذخایر عربستان اشاره کرد و گفت: به دلیل اینکه بیشتر ذخایر مالی عربستان در اوراق قرضه اروپا و آمریکا سرمایه‌گذاری می‌شود، دارای سود کم ۲.۴ درصد به صورت سالانه هستند و باید صندوق ثروت مستقل ایجاد کرد تا ذخایر ارزی را در آن با سود ۷ تا ۸ درصد، سرمایه گذاری کرد.
در همین حال وی گفت: اگر قیمت نفت با همین رویه فعلی باقی بماند، عریستان نیمی از درآمدهای نفتی خود را که از فروش نفت در سال ۲۰۱۳ میلادی به دست آورده و به ارزش ۲۷۶ میلیارد دلار است، از دست خواهد داد.
بر پایه این گزارش، درآمد نفتی عربستان در سال ۲۰۱۴ میلادی رقم ۲۴۸ میلارد دلار تخمین زده شده است.
منبع: خبرگزاری مهر
http://www.mehrnews.com/news/2455328/
Share.

About Author

Leave A Reply