[pro_ad_display_adzone id=”31515″]

بنیاد پژوهش آلمان

0
بنیاد پژوهش آلمان بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز علمی در آلمان زیر پوشش بنیاد پژوهش آلمان (DFG) هستند.بنیادی که با ایجاد زمینه‌های متنوع تحقیقاتی در آلمان و اختصاص بودجه‌های علمی، پژوهشگران بسیاری را از کشورهای مختلف راهی آلمان کرده است.
بنیاد پژوهش آلمان  (Deutsche Forschungsgemeinschaft)، یکی از مهمترین نهادهای پژوهشی در اروپا و آلمان به‌شمار می‌آید. فعالیت‌های این بنیاد از حمایت پژوهشگران جوان تا حمایت مالی از دانشگاه‌های آلمان را شامل می‌شود.برنامه‌های پژوهشی متعدد این بنیاد، پژوهشگران جوانی را از سایر کشورها راهی دانشگاه‌های آلمان کرده است. بودجه‌ی سالانه انجمن تحقیقات آلمان حدود دو میلیارد یورو است که از طریق دولت آلمان، ایالت‌های این کشور و نهادهای خیریه تامین می‌شود.

شرایط دریافت کمک هزینه مالی از بنیاد پژوهش

شرایط دریافت بورسیه از این موسسه با سایر نهادهای پژوهشی در آلمان تفاوت دارد. داوطلبان اخذ بورسیه از بنیاد پژوهش آلمان بایستی تحصیلات خود در مقطع دکترا به پایان رسانده و در یکی از زمینه‌های علمی در موسسات پژوهشی این کشور مشغول به کار باشند. داوطلب می‌تواند در صورت داشتن این شرایط برای پیشبرد طرح علمی‌ خود از بنیاد پژوهش آلمان درخواست کمک هزینه یا بورسیه کند.
از مهم‌ترین پروژه‌هایی که در سطح دانشگاه‌های آلمان و با حمایت بنیاد پژوهش در این کشور صورت گرفته است، می‌توان به انتخاب دانشگاه‌های برتر آلمان اشاره کرد. با همکاری این انجمن ۹ دانشگاه برتر آلمان از نظر سطح علمی و پژوهشی برگزیده شدند. این دانشگاه‌ها که عنوان دانشگاه برتر یا نخبه را به خود اختصاص دادند، در آینده از کمک هزینه‌ی مالی بنیاد پژوهش آلمان برای پیشبرد اهداف علمی‌ خود بهره خواهند برد.
دانشگاه‌های برتر آلمان زیر چتر حمایتی بنیاد پژوهش

از جمله دانشگاه‌هایی که در سال ۲۰۰۶میلادی عنوان دانشگاه‌های برتر آلمان را از آن خود کردند، می‌توان به دو دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان (LMU München) و دانشگاه فنی مونیخ (TUM)و همچنین دانشگاه کارلسروهه (KIT)، از ایالت بادن وورتنبرگ اشاره کرد. گزینش این سه دانشگاه به عنوان “دانشگاه‌های برتر” از سوی بنیاد پژوهش آلمان صورت پذیرفت.
در سال ۲۰۰۷، دور دوم رقابت‌ها برای تعیین سایر دانشگاه‌های برتر آغاز شد که طی آن دانشگاه‌های آخن (RWTH Aachen)، هایدلبرگ (Universität Heidelberg)، فرایبورگ (Albert-Ludwigs-Universität Freiburg)، کنستانس (Universität Konstanz)، گوتینگن (Georg-August-Universität Göttingen) و دانشگاه آزاد برلین (Freie Universität Berlin) معرفی شدند.
علاوه بر حمایت مالی از دانشگاه‌های نام‌برده، بنیاد پژوهش آلمان در حال حاضر بیش از ۲۰ هزار پژوهشگر و موسسه‌ی علمی را زیر پوشش خود دارد. بنیاد پژوهش آلمان حمایت مالی از پروژ‌ه‌های تحقیقاتی در دانشگاه‌های آلمان را نیز برعهده دارد، پروژه‌هایی که در مواقعی به علت کمبود بودجه متوقف شده‌اند.
مدت زمان این پروژ‌ه‌ها که موضوع آن‌ها بیشتر در زمینه‌ی تحقیقات بنیادی متمرکز شده است، در مواردی تا ۱۲ سال نیز به طول می‌انجامد.
زمانی طولانی برای به ثمر رسیدن یک پروژه‌ی تحقیقاتی که غالبا هر دانشگاهی از عهده‌ی پرداخت هزینه‌های مربوط به آن بر نمی‌آید. در این موارد است که نقش بنیادهای تحقیقاتی همانند بنیاد پژوهش آلمان محسوس‌تر می‌شود.
Share.

About Author

Leave A Reply