[pro_ad_display_adzone id=”31515″]

بورسیه تحصیلی از انجمن ماکس پلانک

0
انجمن ماکس پلانک از جمله موسسات پژوهشی در آلمان است که تسهیلات ویژ‌ه‌ای را برای پروژه‌های پژوهشی دانشجویان خارجی فراهم کرده است. امکان دریافت بورسیه تحصیلی نیز از این موسسه، به ویژه برای دانشجویان مقطع دکترا، وجود دارد.
انجمن ماکس پلانک (Max-Planck-Gesellschaft)، یکی از موسسات پژوهشی در آلمان است که امکان دریافت بورسیه تحصیلی از آن حتی برای دانشجویان خارجی نیز وجود دارد. فعالیت‌های انجمن ماکس پلانک بیشتر در زمینه‌ی تحقیقات بنیادی متمرکز شده است.

بسیاری از نخبگان علمی آلمان در انجمن ماکس پلانک به تحقیق و پژوهش مشغول هستند؛ حضور این پژوهشگران و همچنین دانشجویان متعهدی که از انجمن ماکس پلانک بورس دریافت می‌کنند، اعتبار بین‌المللی این موسسه را در پی داشته است.

از زمان تاسیس انجمن ماکس پلانک در سال ۱۹۴۸ میلادی تاکنون، ۱۷ پژوهشگر این موسسه موفق به دریافت جایزه‌ی نوبل شده‌اند. این انجمن در حال حاضر نزدیک به ۸۰ موسسه‌ی پژوهشی و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی را تحت پوشش خود دارد.
زمینه‌های علمی و تحقیقاتی

زمینه‌های پژوهشی در انجمن ماکس پلانک متنوع و در گرایش‌های مختلف است. پروژه‌های تحقیقاتی در این موسسه به صورت آزاد و مستقل به مرحله‌ی اجرا می‌رسند.

از جمله زمینه‌های پژوهشی در موسسه ماکس پلانک می‌توان به این موارد اشاره کرد: بخش‌های مرتبط با علوم پزشکی و زیست‌شناسی، بخش‌هایی در حوزه‌ی علوم طبیعی (شیمی / فیزیک) و علوم فنی و مهندسی و همچنین بخش‌های مرتبط به علوم اجتماعی و انسانی.

پروژه‌های تحقیقاتی بسیاری با همکاری انجمن ماکس پلانک و موسسات تحقیقاتی در سایر کشورها در جریان است که این تبادلات آکادمیک، امکان انتقال دانشجو میان کشورهای طرف قرارداد را نیز آسان‌تر کرده است.
حمایت مالی از دانشجویان خارجی

از جمله دیگر فعالیت‌های انجمن ماکس پلانک می‌توان به حمایت این موسسه از طرح‌های پژوهشی در دانشگاه‌های آلمان اشاره کرد؛ طرح‌هایی که به دلیل کمبود امکانات مالی به اتمام نرسیده‌اند.

فعالیت مدارس پژوهشی بین‌المللی ماکس پلانک (International Max Planck Research Schools)، یکی دیگر از پروژه‌هایی است که از طریق همکاری این موسسه با دانشگاه‌های آلمان شکل گرفته است.

هدف اصلی این مدارس پژوهشی، حمایت مالی از طرح‌های علمی دانشجویان و به ویژه دانشجویان خارجی مقطع دکترا عنوان شده است. بیش از نیمی از بودجه‌ی این مدارس برای داوطلبان خارجی در نظر گرفته شده است.

شرایط عمومی دریافت بورس

از شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان، می‌توان به نمرات خوب در مقطع کارشناسی و اتمام تحصیل در موعد مقرر اشاره کرد. علاوه بر این، نامه‌ی پذیرش از استاد راهنما، بخصوص برای دانشجویان مقطع دکترا، الزامی است.
متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی مدارک مورد نیاز را به موسساتی نظیر انجمن ماکس پلانک ارسال می‌کنند و در صورت کامل بودن مدارک، به جلسه معارفه دعوت خواهند شد.
البته موسساتی نیز هستند که دریافت بورسیه تحصیلی از آن‌ها در تمامی مقاطع امکان‌پذیر نیست. به طور نمونه موسسه‌ی تبادلات آکادمیک آلمان که آن را با حروف اختصار DAAD می‌نامند. از آنجا که این موسسه، تنها بنیاد مرتبط با بورس تحصیلی است که در تهران نمایندگی دارد، توجه به این نکته لازم است که دریافت بورسیه تحصیلی از این موسسه برای مقطع‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد امکان‌پذیر نیست.

متقاضیان دانشجو در مقطع دکترا، عمده‌ترین مراجعه‌کنندگان به موسسه تبادلات آکادمیک آلمان هستند. این محدودیت از طرف سایر موسسات در آلمان وجود ندارد و متقاضیان خارجی می‌توانند حتی در ترم‌های اول تحصیل نیز بورسیه درخواست کنند.

Share.

About Author

Leave A Reply