[pro_ad_display_adzone id=”31515″]

دانستنی‌هایی درباره تحصیل در دوره‌ های کالج در آلمان

0
دوره یک ساله کالج در آلمان غالبا برای آن دسته از متقاضیان تحصیل در دانشگاههای آلمان در نظر گرفته شده است که مدرک دوران تحصیلات متوسطه شان با مدارک ارائه شده از سوی مدرسههای آلمان یکسان ارزیابی نمیشود. از همین رو این افراد که تاکنون شامل متقاضیان ایرانی ورود به دانشگاههای آلمانی (در صورتی که مدرک کارشناسی نداشته باشند) نیز میشدهاند، میبایست پیش از ورود به دانشگاه دردوره های کالج ثبت نام کنند.
شرکت در دوره های کالج برای دو دسته از علاقه مندان به تحصیل در دانشگاههای آلمان پیش از گرفتن پذیرش از دانشگاه الزامی است. دسته ی اول داوطلبانی هستند که پس از ورود به دانشگاههای ایران و گذراندن چند ترم تحصیلی، دانشگاه را رها کردهاند و مدرک پایانی تحصیل (کارشناسی) دریافت نکردهاند.
دسته ی دوم شامل افرادی میشود که پس از دوران تحصیلات متوسطه بدون تحصیل در دانشگاههای ایران، قصد ورود به دانشگاههای آلمان را دارند. این افراد نیز به شرط قبولی در آزمون سراسری دانشگاههای دولتی ایران میتوانند برای ورود به دوره کالج در آلمان اقدام کنند.
هدف از شرکت در دوره های کالج برای هر دو دسته از داوطلبان همسطح شدن مدرک تحصیلی آنها با افرادی است که مدرک دیپلم خود را از مدارس آلمان دریافت کردهاند.
نکتهای که در این باره قابل ذکر است، طول دوران تحصیلات متوسطه در مدرسه های آلمان است که چند سالی است از ۱۳ سال به ۱۲ سال کاهش یافته است. برخی از کارشناسان میگویند، با توجه به اینکه دوران تحصیلات متوسطه در کشورهای نظیر ایران نیز ۱۲ سال است، از زمان این تغییرات در آلمان دیگر دلیلی برای ورود اجباری به دورههای کالج وجود ندارد.
مدارک لازم
اما شرایط لازم برای ورود به دورههای کالج در آلمان چیست؟ شرط اول دانستن زبان آلمانی در سطح B1 است. داوطلبان بایستی مدرک دال بر تسلط به زبان آلمانی در سطح ذکر شده را پیش از درخواست پذیرش از کالج دریافت کرده باشند. این سطح معادل گذراندن حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ ساعت کلاسهای آموزش زبان آلمانی است. البته برخی از کالجها در آلمان مدرک پایانی سطح متوسطه (Mittelstufe) را از متقاضیان طلب میکنند. مناسبترین راه کسب اطلاع در این زمینه، مکاتبه مستقیم با کالج مورد نظر در آلمان است.
بنابراین شروع به یادگیری زبان آلمانی بایستی از کشور مبدا صورت گیرد. یکی از واحدهایی که به طور یکسان در تمامی دورههای کالج ارائه میشود، واحد زبان آلمانی است. اما با این حال تسلط مقدماتی به زبان به هنگام ارسال مدارک الزامی است.
پس از ارسال مدارک و دریافت پذیرش از کالج، داوطلب میبایست با مراجعه به سفارت آلمان در کشور محل سکونت خود جهت اخذ ویزای دانشجویی اقدام کند. قابل توجه آنکه، ثبت نام در دوره های کالج با ویزای توریستی یا تبدیل ویزای توریستی به دانشجویی در آلمان ممکن نیست و داوطلب میبایست با ویزای دانشجویی برای شرکت در دوره های کالج به آلمان سفر کند.
آن دسته از افرادی که با ویزای توریستی در آلمان اقامت موقت دارند و تصمیم میگیرند در یکی از کالجهای آلمان به تحصیل مشغول شوند، باید به کشور خود بازگردند و برای شرکت در دوره های کالج درخواست ویزای جداگانه کنند.
مهلت ارسال مدارک
محل و زمان ارسال مدارک نیز از جمله نکات مهم برای متقاضیان شرکت در دوره های کالج است. ارسال مدارک به برخی از کالج ها در آلمان به صورت مستقیم صورت میگیرد.
از همین رو داوطلبان میتوانند پیش از ارسال مدارک از طریق مکاتبه با کالج از زمان ارسال و مدارک لازم مطلع شوند. زمان ارسال مدارک در همه کالجها در آلمان یکسان نیست. برخی از کالج ها زمان ارسال مدارک را همانند دانشگاههای آلمان در ماههای ژانویه و ژوئیه در نظر گرفته اند، اما برخی دیگر سال تحصیلی را بر اساس زمانبندی در مدرسه های آلمان منظور میکنند و در نتیجه مهلت ارسال مدارک را با اندکی تفاوت تعیین کردهاند.
نکتهی دیگر در مورد کالج هایی است که زیر پوشش دانشگاههای شهر محل تحصیل هستند. در این مورد مدارک را میبایست مستقیم به دانشگاه ارسال کرد. توصیه میشود داوطلبان پیش از ارسال مدارک، در مکاتبه مستقیم با دانشگاه یا کالج شهر محل تحصیل از مرکز ارسال مدارک مطلع شوند.
Share.

About Author

Leave A Reply