[pro_ad_display_adzone id=”31515″]

دانستنی‌های زندگی دانشجویی در آلمان (بخش سوم)

0
در بخش سوم از دانستنی‌های لازم در مورد زندگی دانشجویی در آلمان به مواردی همچون صدور ویزای دانشجویی برای تحصیل در دانشگاه یا شرکت در دوره‌های آموزش زبان آلمانی و همچنین راه‌های یافتن خانه‌ی دانشجویی می‌پردازیم.
دانشجویان خارجی برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان به ویزای دانشجویی نیاز دارند. با ویزای توریستی امکان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان وجود ندارد؛ حتی تبدیل این نوع ویزا به ویزای دانشجویی در آلمان نیز ممکن نیست.
دانشجو باید درخواست ویزای دانشجویی را در کشور محل سکونت‌اش ارائه کند و در صورت موافقت با درخواست وی به آلمان سفر کند، بسته به نوع تحصیلات متقاضی در کشورش و معلومات وی در زبان آلمانی، ویزای دانشجویی می‌تواند با عنوان تحصیلی یا برای شرکت در دوره‌های یادگیری زبان آلمانی صادر شود.

اقامت دانشجو در آلمان پس از ثبت‌نام در دانشگاه و بررسی شرایط مالی وی قابل تمدید خواهد بود.

در جستجوی خانه‌ی دانشجویی

برای یافتن خانه‌های دانشجویی بهترین امکان مراجعه به دانشگاه است. در هر دانشگاه یا دانشکده‌ای بخشی برای اطلاع‌رسانی وجود دارد. در این قسمت آگهی‌‌هایی را خواهید یافت که علاوه بر اجاره‌ی خانه، در مواردی فروش وسائل منزل را نیز شامل می‌شوند.
بسیاری از دانشجویان، به ویژه افرادی که در خانه‌های دسته‌جمعی زندگی می‌کنند، موظف هستند در هنگام فسخ قرارداد اجاره، خود مستاجر بعدی را نیز معرفی کنند یا در جستجوی مستاجر بعدی به همخانه‌ای‌ها یاری رسانند. بنابراین یکی از راه‌های جستجوی خانه مراجعه به آگهی‌های موجود در دانشگاه است.
راه دیگر مراجعه به وب‌سایت دانشگاه در بخش اداره‌ی امور صنفی و فوق برنامه‌ی دانشجویی –
 (Studentenwerk)است. در این بخش نیز لیست خانه‌هایی که متعلق به دانشگاه هستند و حتی در مواردی در جدولی جداگانه لیست خانه‌های خصوصی را نیز خواهید یافت.
تفاوت اصلی در مورد خانه‌های تک‌نفره یا خانه‌های دسته‌جمعی در نوع انتخاب مستاجر است، در خانه‌های تک‌نفره غالبا با قرار گرفتن نام داوطلب در لیست انتظار، دانشگاه تصمیم به انتقال دانشجو به خانه‌ی تک‌نفره می‌گیرد. این در حالی است که در خانه‌های دانشجویی دسته‌جمعی‌، این دانشجویان هستند که با برگزاری جلسات معارفه، هم‌خانه‌ی بعدی را برمی‌گزینند.
تفکیک زباله‌ها حتی در زندگی دانشجویی

شاید یکی از مواردی که برای دانشجویان ایرانی به هنگام زندگی در خانه‌های دانشجویی در آلمان عجیب به نظر آید، دسته‌بندی زباله‌ها در خانه، پیش از دور انداختن است.

زباله ‌را به نسبت محتویات ‌آن، کاغذ و مقوا (سطل آبی‌رنگ)، بسته‌های مواد غذایی و پلاستیک (سطل زرد رنگ) و زباله‌ی غیرقابل بازیافت (سطل مشکی) در سطل‌های جداگانه‌ای می‌ریزند.

در مقابل درب اصلی خانه‌های دانشجویی نیز همانند سایر منازل و ساختمان‌ها‌، بخشی برای سطل‌های زباله وجود دارد که از روی رنگ سطل‌ها می‌توان زباله را پیش از دور انداختن تفکیک کرد. محتویات سطل‌های آبی و زرد مورد استفاده‌ی مجدد قرار می‌گیرند و بازیافت می‌شوند.
Share.

About Author

Leave A Reply