[pro_ad_display_adzone id=”31515″]

شهر وورتسبورگ Würzburg آلمان

0

وورتسبورگ آلمان (به آلمانی: Würzburg) شهری واقع در شمال غربی ایالت بایرن آلمان است. این شهر در فاصله ۲۸۰ کیلومتری مونیخ واقع شده است. شهر فاقد فرودگاه بوده ولی به خطوط سراسری راه آهن آلمان متصل است. از وورتسبورگ دو بزرگراه نیز می‌گذرد. این شهر در مسیر رودخانه ماین قرار داشته و از شهر فرانکفورت ۱۲۰ کیلومتر و از شهر نورنبرگ ۱۱۰ کیلومتر فاصله دارد. مساحت وورتسبورگ ۸۷٫۶۳ کیلومتر مربع بوده و در دسامبر سال ۲۰۱۲ جمعیت آن بالغ بر ۱۲۴،۵۷۷ نفر بوده‌است.

تاریخ وورتسبورگ

وورتسبورگ شهری با سابقه تاریخی طولانی است و اولین بار در مدارک تاریخی به سال ۷۰۴ میلادی از آن نام برده شده‌است. این شهر طی سالیان متمادی مقر حکومتی شاهزاده-اسقف‌های سرزمین بایرن بوده و مرکز قیام دهقان‌ها (قیامی مردمی که بین سال‌های ۱۵۲۴ تا ۱۵۲۵ به وقوع پیوست و بخش اعظم جنوب آلمان، شرق فرانسه، اتریش و سوئیس را در بر گرفت.) به شمار می‌رود.
طی جنگ جهانی دوم در شب ۱۶ مارس ۱۹۴۵، ۲۲۵ فروند بمب افکن انگلیسی طی ۱۷ دقیقه ۱،۱۲۷ تن بمب را روی قسمت مرکزی شهر رها کردند که طی آن ۹۰٪ شهر نابود شده و ۵،۰۰۰ نفر از ساکنین آن که عمدتا زنان، کودکان و افراد سالخورده بودند کشته شدند. بازسازی شهر و آثار تاریخی آن بلافاصله پس از پایان جنگ جهانی دوم آغاز شد که نزدیک ۲۰ سال به طول انجامید.

معماری وورتسبورگ آلمان

وجود آثار قدیمی که عموما کلیسا هستند این شهر را از نظر معماری حائز اهمیت کرده‌است. یکی از نکات جالب توجه در معماری وورتسبورگ آلمان وجود آثاری از سبک‌های مختلف معماری در کنار یکدیگر است. کلیسای جامع شهر (Würzburg Cathedral) به سبک رومانسک، کلیسای مارین کپله (Marienkapelle) به سبک گوتیک، کلیسای نویباو (Neubaukirche) به سبک رنسانس، کلیسای اشتیفت هاوگ (Stift Haug Kirche) به سبک باروک و کلیسای سنت آندریاس (St. Andreas) به سبک مدرن.
کاخ رزیدنس (Würzburg Residence) که در سال ۱۷۴۴ توسط بالتازار نویمان معمار معروف آلمانی به سبک باروک ساخته شد، در سال ۱۹۸۱ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت گردیده‌است.

دانشگاه وورتسبورگ آلمان

دانشگاه یولیوس ماکسیمیلیانس وورتسبورگ یا به عبارت ساده تر دانشگاه وورتسبورگ یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کشور آلمان است. این دانشگاه که در سال ۱۴۰۲ میلادی پایه گذاری شد به نام بنیان گذارش یولیوس اشتر حاکم منطقه و ماکسیمیلیان شاه باواریا که بعد از تسلط حکومت باواریا به این شهر، با کمک مالی به ادامه کار دانشگاه کمک کرد، شناخته می‌شود.
ویلهلم رونتگن، کاشف پرتو ایکس، در دانشکده فیزیک این دانشگاه به تدریس اشتغال داشت و در آزمایشگاه همین دانشگاه موفق به کشف آن اشعه گردید.
شیمیدان های بزرگی نظیر آرنیوس، فیشر، بوخنر و نرنست نیز از همین دانشگاه برخاسته اند.
دانشکده‌ها
دانشکده‌های این دانشگاه عبارتند از:
دانشکده علوم دینی
دانشکده حقوق
دانشکده پزشکی
دانشکده هنر ۱
دانشکده هنر ۲
دانشکده زیست شناسی
دانشکده شیمی و داروسازی
دانشکده ریاضیات و علوم کامپیوتر
دانشکده فیزیک و نجوم
دانشکده اقتصاد
هم اکنون حدود ۲۸،۴۰۰ نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

منبع : ویکی پدیا

Share.

About Author

Leave A Reply